Kategória: tudomány_történet

Járványok és térképek
1855-ben John Snow koleratérképe tárta fel a londoni kolerajárvány eredetét, most pedig a wuhani korai megbetegedések pontos térképe tesz világossá, hogy a huanani piac volt a járvány epicentruma.

Az oltás véderejéről
A himlőellenes védőoltások kötelezővé tétele nem volt mentes az ellenállástól, mégis a 19. század magyar közegészségügyének sikertörténete lett, ma is érvényes tanulságokkal.
A vadonban változó genomok
Mennyire állandóak a genomok a vadonban? Milyen gyorsan változnak a gének? Egyáltalán hogyan közelíthetjük meg ezt a kérdést, találhatunk erre bármilyen választ? Bizony a biológiában akad olyan eset is, amikor… Read more »
Mik azok a GMOk? Reloaded
Már régebben pedzegettem, hogy a GMO vita résztvevőinek túlnyomó többsége egyszerűen nem tudja, mik is azok a GMOk amiről szó van. Éppen ezért írtam egy felvilágosító jellegű összefoglalót, de kicsit… Read more »
Amikor még tényleg nem tudták, hogyan működnek a nemi szervek
A női emésztő és reproduktív rendszerek közt nem létező kapcsolatban hívő idahoi törvényhozó, Vito Bariberi kapcsán a legérdekesebb nem is arról beszélni, hogy mennyire ostoba, hanem hogy mit gondoltak az emberek… Read more »
Száz éves Bárány Róbert élettani Nobel-díja
Valószínűleg Bárány Róbert nem azonnal értesült arról, hogy 1914-ben “a vesztibuláris apparátus fiziológiájának és patológiájának tanulmányozásáért” a Svéd Akadémia neki ítélte meg az élettani Nobel-díjat. És a késlekedés oka nem elsősorban… Read more »
II. Henrik és Jules Bianchi tragikus sorsközössége
Egy pillanatig, a sisak váratlanul felcsapódó rostélyán át II. Henrik számára a világ vakítóan világosnak tűnhetett, majd minden sötétbe borult. A közönség döbbenten figyelte, hogy Montgomery herceg lándzsájának egy darabja az erőtlenül… Read more »

Ullmann Ágnes munkássága
(Ez egy rendhagyó poszt, hiszen tulajdonképpen nem más, mint egy rettenetesen hosszú tudományos lábjegyzet a Cink-en megjelent életrajzhoz. Nem állítom, hogy önállóan nincs értelme, de mindenképpen ajánlanám a linkelt “anyaposzt”… Read more »