Kategória: élet_és_tudomány

Könyvhét – 2023

Ahogy azt egyszer már pár éve megállapítottam: ha semmi nincs, könyvheti ajánló-poszt akkor is van (na jó, tavaly az is a Könyvfesztiválra csúszott, de az még talán pont belefért). Idén… Read more »

A (védikus) kreacionista magányossága

Talán Tasi István is meglovagolja a nosztalgiavonatot, s ezzel magyarázható, hogy a Természet IQ-ja című kreacionista pamfletnek van új kiadása, amit fizetett reklámokban hirdet.

Homoszexualitás: Peccatum contra naturam?

A homoszexualitás napjainkban egy megosztó téma. Országunkban jelenleg különösen aktuális kérdés: Elfogadható-e az azonos neműekkel folytatott intim kapcsolat, illetve szabad-e ennek létezéséről tudniuk a kiskorúaknak? Úgy tűnik, mostanság egyik sem… Read more »

Időjárásjelentés az Élet hajnaláról (QWERTY billentyűzettel írva)

A napokban jelent meg egy régóta dédelgetett, Kun Ádám-mal közösen írt cikkünk a Scientific Reports-ban. Gondoltam írok róla egy “akadémiai hokedlifoglalót”, hátha elő tudom adni azt érdekesen. Még akár akkor… Read more »

Evolúciós kártyajáték fiúknak és lányoknak: everyday i’m shuffling

Mi lehetett a legősibb emlősök szex-determinációjának kromoszomális mehcanizmusa? Minél több emlős-genomot vetünk össze, annál bonyolultabbnak tűnik a válasz.

“Dobj egy dNTP-t sebzésre!” – Véletlenszámok DNS-sel

Mire jó egy véletlenszám? A véletlenszámok generálása mindig is a hétköznapok szerves részét képezte. Már az ókori Egyiptomból és Mezopotámiából (i.e. 3000 környéke) is maradtak fenn olyan népszerű társasok, ahol… Read more »