Könyvhét – 2024
Ezúttal mellőzve az ilyenkor kötelező mentegetőzési kört a posztok megritkulása/nemléte okán, csapjunk is bele, miket olvastunk az elmúlt évben:
Ezúttal mellőzve az ilyenkor kötelező mentegetőzési kört a posztok megritkulása/nemléte okán, csapjunk is bele, miket olvastunk az elmúlt évben:
Ahogy azt egyszer már pár éve megállapítottam: ha semmi nincs, könyvheti ajánló-poszt akkor is van (na jó, tavaly az is a Könyvfesztiválra csúszott, de az még talán pont belefért). Idén… Read more »
A mozambiki polgárháborúhoz kapcsoló orvadászat eredményeként a Gorongosa Nemzeti Park gyakorivá vált egy olyan mutáció, ami nemhez-kötött öröklődést mutat és hímekben halált okoz.
Ugyan még mindig nem teljesen világos, milyen evolúciós előnye van az emberszabásúak faroktalanságának, de úgy tűnik a jelenségért egy túlbuzgó transzpozon a felelős.
A napokban jelent meg egy régóta dédelgetett, Kun Ádám-mal közösen írt cikkünk a Scientific Reports-ban. Gondoltam írok róla egy “akadémiai hokedlifoglalót”, hátha elő tudom adni azt érdekesen. Még akár akkor… Read more »
Hogyan lett az egyszerű szirti galambból az a morfológiai kavalkád, amit a lelkes galambtenyésztők gyűjteményében találunk? Már Darwint is nagyon izgatta a kérdés, de csak most kerültünk közelebb a megválaszolásához.
Egy kellemes tavaszi délutánon az erdőszélen sétálva jó eséllyel botlunk lomha, nagy potrohú, fémesen csillogó kis drágakövekbe, amint hosszú, vézna lábaikkal esetlenül vonszolják testüket a talajon. Ők a hólyaghúzófélék családjába… Read more »
Újabb bizonyítékok támasztják alá, hogy ahol és amikor a modern emberek és a neandervölgyiek együtt éltek, gyakori volt a két populáció közötti keveredés.
Milyen lépések vezethetnek egy repülőhal megnyúlt úszójának a kialakuláshoz? Genomok és zebrahal mutánsok együttes vizsgálata adhat választ a kérdésre.
Gorilla és csimpánz agy organoidokat (“miniagyakat”) vetettek össze emberiekkel, annak a megállapítására, hogy milyen okok állhatnak az emberi agy nagyobb mérete mögött.